Batman’in Öldürmeme Kuralını Bozduğu 14 An!

Bilenler bilir, Batman için suçlu öldürmemek hastalık gibi bir kuralı. Ne kadar insan öldürmüşse öldürsün, Batman genelde onları yüksek derecede tahrip ediyor. Genelde diyoruz çünkü arada sırada bozduğu oluyor. İşte o anlardan 14 tanesi:


14- Tim Burton’un Batman Filmi

1989’daki Batman filminde Batman, Joker’in fabrikasını patlatmıştı ve üstelik içinde Joker’in adamları vardı. Ve üstelik filmin sonundada karakterin en büyük ikilemlerinden olan Joker’i öldürüp öldürmemek arasındaki seçimini öldürmekten yana kullanıyordu. Batman Returns filminde ise bir adamın pantalonuna bomba atıp onu aşağıya atmıştı.

13- Detective Comics #27’de bir adamı asit tankına attı.

12- Detective Comics #37’de bir adamı kılıcın üzerine doğru attı.

11- The League of Shadows

Batman Begins filminde The League of Shadows’u havaya uçurmuştu (bir adamı öldürmek istemezken, baya adam öldürdü) ve filmin sonundaki tren kapışmasında Ra’s Al Ghul’un ölümüne sebep olmuştu.


10- The Abattoir

Batman’in ismini alabilecek bir kaç kişi vardır. Onlardan biri de Azrael olarak bilinen Jean-Paul Valley dir. Ancak kendisi biliyorsunuz ki adaletini kan ie sağlıyor. O yüzden bir süre sonra Bruce, ondan unvanını geri aldı.

9- Detective Comics #30’da bir adamın boynunu kırdı.

Not : Dedective Comics’in bu sayılarında henüz daha Batman’in kuralları tam yoktu.

8- Reverse Flash

Flashpoint evreninin Batman’i olan Thomas Wayne aslında bir çok kez suçlu öldürdü. Biz ise bunlardan en ikoniği olan Reverse-Flash’i tam Flash’i öldürecekken çizgiromanda kalbine kılıç saplayarak, animasyonunda ise kafasından vurarak onu öldürmüştü. (Yıllar sonra da geri dönüp oğluna yazdığı mektubu oğlunun gözü önünde yırtarak çok pis intikam alıyor.)

7- Batman v Superman’daki Warehouse Sahnesi

Batman v Superman’daki Batman hakkında en çok tartışılan olay adam öldürmesiydi. Tabii arkasında sebepler var ancak yazmaya gerek yok. Bence filmi gözümde değerli kılan ve öldürse de ”gerçek Batman” i sinemada görmemize sebep olan bu sahnede yaklaşık 15 düşmanı tek başına alt ediyor. (Bu arada TDK serisine laf attım evet ancak o da ayrı bir Batman portresi. Ben sadece dövüşteki hantallığını sevmiyorum TDK Batman’inin, ancak daha ilk zamanları olduğu için kabul edilebilir.)


6- Batman #1’de bir akıl hastasını asıyor.

Üstelik kendisi bir de masumdu… Kendi iradeleri dışında verilen bir ilaç yüzünden saldırganlaşmış olan akıl hastalarından biriydi. Eh be Batman.

5- KGBeast

Kendisini BvS’de gördük (Warehouse sahnesindeki flamethrower’lı eleman) ancak tam çizgiromandaki hali gibi değildi zaten. Batman ile dövüşleri yağmur kanallarına taşınır ve ordaki bir odaya KGBeast’i kitler ve hatta sağlam bir barikat kurar. Birisine ” onun hakkında endişelenmene gerek yok ” dediğinde o adam ona korku dolu gözlerle bakmıştı. Evet, Batman, KGBeast’i açlıktan ölüme terk etti.

4- All-Star Batman & Robin’de Suçluları Yaktı

Üstelik bu olay yaşanırken başka bir yerde Black Canary ile seviştiler (wtf).

3- Arkham Origins’te Bane

Bane ile Arkham Origins’teki savaşında ikisinden birisinin ölmesi gerekiyordu. Bunun için Joker kendini Bane’in kalp atışına bağlı olarak kendine elektrik verdirerek öldürecek bir sistem yaptı. Ancak Batman bunu şok eldivenleriyle Bane’in kalbini durdurup, Joker’in onun öldüğüne inanmasından sonra bir daha kalbini çalıştırarak hayata döndürerek atlattı. Yani kağıt üstünde öldürmek gibi bişey.


2- Darkseid

Darkseid’in sahip olduğu Omega Işınlarından kaçılamaz, ancak Batman bunu Radion mermisiyle onu vurarak ışından kaçmayı başardı. Darkseid ölüme mahkum olduktan sonra anında Batman’i öldürerek karşılık verdi. Birbirlerini öldürdüler anlayacağınız.

1- The Kiling Joke’un Sonu

Hakkında halen tartışmalar sürmektedir ; Batman onu öldürdü mü öldürmedi mi ? Ancak genel olarak son zamanlarda animasyon versiyonunda gülerler iken Joker’in gülüşünün kesilmesinden dolayı onu öldürdüğü düşünülmekte.

Sitemize destek vermek ister misiniz? Buraya tıklayabilirsiniz
https://www.patreon.com/geekkafe

Pelerin Dergi – Şubat 2018 #6

 

 

 

Bir Cevap Yazın