2018 Yılında Gözünüzden Kaçmış Olabilecek 2 Biyografi FilmiMerhaba sevgili Geek Kafe okurları. Yazıya geçmeden önce neden geçtiğimiz yıllardan küçük bir öneri olduğunu açıklamak isterim. Açıkçası güzel yapıldığı zaman biyografi filmlerini oldukça seven birisiyim, ve fark ettim ki şimdi bahsedeceğimiz filmler çıktığı dönemde biraz diğer filmlerin gölgesinde kalmışlar. Bu yüzden bu iki güzel yapımı sizinle de paylaşmak istedim.
At Eternity's Gate: Yönetmenliğini Julian Schnabel'in yaptığı biyografik drama filmidir. Film'de "Garip taşralı adam" Vincent Van Gogh'un yaşamının son dönemleri anlatılmakta. Van Gogh'a biraz farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaya çalışıldığını düşünüyorum ve bence başarıldığını da söyleyebiliriz. Ressamın psikolojisi, düşündükleri bir şekilde sanki onun çizdiği bir portreymiş gibi aktarılmış filme. Filmin kendisi aslında Van Gogh'un bir tuvali gibi. Eğer kavram sanatı seviyorsanız, yani nesneyi betimlemek yerine düşünceyi ön plana çıkaran eserlere karşı bir tutkunuz varsa filme bir nebze olsun daha sıcak bakmanızı önerebilirim. Yapım renk paleti olarak daha çok pastel bir tarza sahip ve müziklerin de zamanlı bir şekilde kullanıldığını söyleyebilirim. Brian Banks: Tom Shadyac'ın yönettiği ve Die Hard, Straight Outta Compton gibi yapımlardan tanıdığımız Aldis Hodge'un başrolde olduğu biyografi ve drama filmidir. 
Film çok yetenekli ve geleceği parlak olan lise futbol oyuncusunun tecavüzle suçlanması ve bunun üzerine hapisten çıktıktan sonra hayallerini gerçekleştirmeye çalışmasını konu almakta. İzlendiğinde gerçekten büyük bir çaresizliğin içinde bile, zor da olsa bir umut ışığı bulabileceğinizi gösteren tarzda bir film olduğunu söyleyebilirim. Tekrar hapse girebilecek bir kişinin sırf hayallerini gerçekleştirmek ve ruhunu özgür kılmak adına, fiziksel özgürlüğünü de kaybetmeyi nasıl göze aldığını göreceksiniz. Yani kısacası hayatın çaresizlik olarak adlandırabileceğimiz tarafını gerçek bir yaşanmışlık ile izleyeceksiniz.
Sağlıcakla ve Sinema ile kalın...
Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Çok hoş yorum. Bu kişiden yorumların artmasını beklerim teşekkürler :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler efenim. Beğenmiş olmanıza sevindim...

      Sil