Batman'i Anlayabileceğimiz 5 AnimasyonHazır yeni Batman filmimiz yavaş yavaş yaklaşıyorken, kendisini karakter ve psikoloji olarak biraz daha yakından tanıyabileceğimizi düşündüm. Bu seçkinin sadece karakteri tanımak adına değil ayrıca karakterin güzel animasyon filmlerini de barındırdığını söyleyebilirim.  Aslında karakteri anlayabilmemiz için önce sahip olduğu psikolojiyi anlamamız gerekiyor. Bu yüzden ben de kendimce size bir seçki hazırladım; Gerek psikolojik özellikleri, gerek karakterin kendisini biraz daha yakından tanıyabileceğimiz bir seçki. Sıralamanın rastgele olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.
1. Year One: Bruce Wayne'in Batman oluş sürecini ve ailesinin ölümü altında ezilen benliğini gördüğümüz bu animasyon eminim sizi karaktere bir adım daha bağlayacaktır. Batman'in depresif dünyasını ve Gordon'un mesleğine duyduğu saygıyı kaybettiğini göreceğimiz bu yapım aynı zamanda çizgi roman olarak da günümüz Batman'in temellerini oluşturmuş bir yapımdır. 2.Batman Mask Of The Phantasm: Animasyonda Gotham City'de ortaya çıkmaya başlayan cinayetlerden sorumlu tutulan Batman'in, üzerine yapışmış olan yalanı temizlemek ve gerçek suçluyu ortaya çıkartmak için verdiği savaşı, maskeyi ilk taktığı yıllardaki zamanlara geri dönüşler yaparak izliyoruz. Batman'in ciddiyetini ve tıpkı Year One'da olduğu gibi gençliğin verdiği acemiliği gördüğümüz bu yapım kesinlikle izlenmelidir bence. Ayrıca her zaman olduğu gibi seslendirme kadrosunun da çok ilgi çekici olduğunu söylemeden geçmeyeyim.


3.Under The Red Hood: Elbette Listeye başyapıtı eklemeden olmazdı. Animasyon aslında oldukça trajik bir hikayeye sahip. Red Hood'un yeniden ortaya çıkışı sonrasında, Batman'in yeni Red Hood'un kim olduğunu öğrenmeye çalışması ve aynı zamanda Gotham'ı korumaya çalışmasını görüyoruz. En ufak spoilerdan bile kaçınmak istediğim için, çok da fazla konuşamayacağım. 

4.The Killing Joke: Aslında animasyon ben de dahil pek çok kişi tarafından sevilmedi. Kendisini bu seçkiye eklemiş olmamın tek sebebi, sahip olduğu Batman ve Joker ilişkisi. Aslında Batman'i ve kötülerini iyi yapan şey Batman'in de tıpkı onlar kadar psikolojisinin bozuk olması. Bu animasyonda biraz da olsa bunu görebildiğimizi düşünüyorum, söylediğim gibi kendisi sırf bu yüzden bu yazıda yer almaktadır. Söylediğim küçük Batman ve Joker ilişkisi hariç kendisinin hayranlar tarafından izlenir bir yanı olmamaktadır. Animasyonu her ne kadar çok kötü olsa da, kendisinin çizgi romanının tam bir efsane olduğunu söylemek isterim. 

5. The Dark Knıght Returns(1-2): Animasyonda artık emekliye ayrılmış ve süper kahramanlığı bırakmış bir Batman görmekteyiz. Batsuit'i neredeyse 10 yıldır giymemiştir. Fakat Gotham City'de yeni bir çete ortaya çıkmıştır, bu nedenle belki de son kez Batman pelerinini tekrar giyer. Her ne kadar yaşlanmış da olsa hala gençlik kibir ve inadına sahip olan Batman'i bir de böyle görmek oldukça hoş bir duygu emin olun. 

Sağlıcakla ve sinema ile kalın... Yorum Gönderme

0 Yorumlar