İptal Edilen Rise of Skywalker Senaryosu Ortaya Çıktı!Star Wars Rise of Skywalker hem yapım aşamasında hem de çıkışında çok sıkıntılıydı. Senaryo kağıdı otelde unutulmuş daha sonra senaryosunun tamamı Reddite sızmış ve yeniden çekimlerde o beğenilmeyen finali değiştirmişlerdi. Fakat yine de kötü bir film ortaya çıkmıştı.

2015 senesinde Star Wars Episode 9 için Colin Trevorrow yönetecek denmişti. 2017 senesinde senaryosunu yazmıştı. Fakat Lucasfilm beğenmediği için senaryoyu Jack Thorne'un yazmasını istemişti. Bundan sonra da Colin Trevorrow projeden ayrılmıştı.Fakat Jack Thorne göreve geldikten 3 ay sonra sonra yerine JJ Abrams ve Chris Terrio gelip Rise of Skywalker'ı yapmıştı. Gerçi Rise of Skywalker senaryosunun da bir George Lucas bir Abrams versiyonu var fakat onlar henüz ortaya çıkmıştı.Trevorrow'un Star Wars filminin ismi ''Duel of Fates''. Robert Meyer Burnett adlı YouTuber senaryoyu canlı yayınında okumuştu fakat ben fan fiction olabilir diye ciddiye almamıştım. Fakat Slashfilm ve Collider doğru olduğunu söyleyince o zaman çevirmeye karar verdim. Başlayalım!

DUEL OF FATES
First Order'ın demir yumruğu galaksinin en uç noktalarına kadar ulaştı. Sadece galaksiye dağılmış bir kaç gezegen işgal edilmemiş halde. Hainlik olan her hareket acımasızca cezalandırılıyor.

Huzursuzluğu tüm galaksiye yaymaya karar veren SUPREME LEADER KYLO REN komşu sistemler arası iletişimleri engelliyordur.

GENERAL LEIA ORGANA liderliğindeki Direniş bu yıkımı önlemek ve özgürlüğün yolun açmak için gizli bir görev planlamıştır.

-Kuat gezegenin gemi hangarında açılıyor film.
-BB-8 ve Rose Tico(filmdeki anahtar karakterlerden biri) Kuat ayında First Order'ın gemilerini inşa ettiği yere sızmaya çalışıyorlar. Kuat'ın yörüngesindeki halkada da Finn ve Poe bekliyor. O sırada Rey oraya geliyor.
-Planları gezegene işlenmemiş maddeleri getiren güç milini patlatmak.
-Plan başarısız oluyor ve First Order patlamaya dayanıyor. Amiral Vaughn direniş için ''acınacak haldeler''diyor.
-Rey kendi silahını yapmış.Luke'un kırık ışın kılıcı ve kendi sopasını birleştirerek hibrid bir çift kılıçlı ışın kılıcı yapmış.
-Poe,Finn, Rose ve Rey savaşırken BB-8 kaçış için bir Star Destroyer çalmaya çalışıyordur. Başarılı bir şekilde kaçarlar.
-Kife 9 adlı Ren Şövalyelerini taşıyan gemi Kuata gelir. Kylo, Amiral Vaughn'u başarısızlığından dolayı öldürür.
-CORUSCANT gözükür.Eskisi gibi canlı bir şehir değildir.Eski Cumhuriyetin kalıntıları üstüne yeni binalar inşaa edilmiştir.First Order işgalindeki şehrin yeni vatandaşları yağmacılardır. Hux artık Şansölye olmuştur. Direnişe yardım eden bir hain olan Bisc Kova adlı kişiyi giyotinle idam ederler. 
-Hux ve Komutan Selleck bazı uzaylı savaş lordlarıyla konuşmaya gidiyor. Herkes Kylo Ren'in yerini soruyor. Hux ise büyük bir güç için araştırmaya çıktığını söylüyor.
-MUSTARAFAR gözükür.Kylo Ren yanında Darth Maulumsu bir robotla gözüküyor.Uzun zamandır araştırmada olduğu için sakallıdır ve Luke'un force ghostu tarafından sürekli rahatsız edilmektedir.
-Luke: İşte karanlık taraf bunu yapar. Boş bir mezara yönlendirir seni.Kylo sert bir şekilde: Senin yolun nereye çıkıyor?
-Luke onu Leia'a dönmesi için ikna etmeye çalışıyor fakat Kylo ''Bütün Jedilardan daha güçlü olacağım,senden bile!'' diyor.-Kylo, Darth Vader'ın tapınağında bir Sith Holocronu buluyor. Palpatine, Vader için bir Holocron bırakmış.Luke, Vader'ı öldürürse diye bir önlem almak istemiş Palpatine.Vader'ın Luke'u Remnicore Sistemindeki TOR VALUM adlı Palpatine'in hocasına(???) götürmesini istiyormuş.
-Kylo, holocronu taradıktan sonra patlıyor ve Kylo'nun yüzünü yakıyor ama ciddi derecede değil.
-Direniş Üssü Kor-Alaf'a geçiyor sahne.Leia'nın Ben'in yaşadıklarını hissettiğini fark ediyoruz.Chewbacca ve Teğmen Connix, Leia'ya Kuat takımının döndüğünü söylüyor. Star Destroyer gördüğünde herkes şaşırıyor. Rey'in hala gemide olan First Order askerlerine mind trick yaptığı komik bir sahne var.
-Rey bir Jedi olmak için gerekenlere sahip olamadığını hissettiğini ve herkesi hayal kırıklığına uğratmaktan korktuğuna Finn'e itiraf ediyor. Finn onun hala Kyloyu hissedip hissetmediğini soruyor. Rey ise kabuslar gördüğünü söylüyor. Finn kabusların kaynağının Kylo mu olduğunu sorunca Rey aralarındaki bağı anlatamıyor.
-Finn, Kylo'nun değişemeyeceğini söylüyor. Rey ise değişmek için asla geç değildir,bunu bana sen öğrettin diyor.
-Direniş, Star Destroyerın bir çok silahının durduğunu fark ediyor(tanklar, TIE fightler vs). Tek eksik şey ise onları kullanmak için bir ordu.
-Rey, Anch-To'dan aldığı Jedi kitaplarında Coruscantın altındaki Jedi tapınağında bir iletişim aracı olduğunu öğreniyor.İsmi GÜÇ IŞIĞI. Eski Cumhuriyetten kalma 50 gezegene kadar sinyal yollamaya yarıyan bir araç.Amaçları onla yeni müttefikler bulmak. Imparatorluk cihazı olmadığından First Order bu cihazın sinyalini bozamaz.
-Rey kendini eğitirken Luke ortaya çıkar ve onun gücü kullanmasında gelişmesine yardım ederken aynı zamanda Kylo'yu da Ben Solo olmaya ikna etmeye çalışır.
-Kylo Coruscanta döner, yüzü yaralıdır. Mandalorian zırhından kendine yeni bir kask yapar.Hux ile karşılaşınca onu küçümser.
-Rey, Luke'a döner ve ''Denge mi?Karanlık aydınlığı kapatıyor ve aydınlıkta karanlığı söndürüyor. Gücün neresi dengede?''
-Luke ''O öfkeyi biliyorum. Babamda da vardı.''-Rey ''Benim ustam da böyle diyor, onun ustası da ve onun ustası da. Binlerce usta öğrencilerine nasıl yaşamaları gerektiğini öğretmeye çalışıyor.''
-Rey kimse olduğunu söylüyor ve Jedi olamayacığını ifade ediyor. Luke ise onu aksine ikna etmeye çalışarak gücün onla konuştuğunu söylüyor.
-Kylo, Hux'a emir veriyor. ''Direnişi yok et, kızı bana bırak''. Daha sonra tekrar araştırmaya çıkacağını söylerek gidiyor.
- İki takım ortaya çıkıyor. Takım A:Rose,Finn, R2 ve 3PO Coruscanta iletişim cihazını açmaya gidiyor. Takım B:Rey, Poe ve Chewbacca ise Reyin ihtiyacı olan şeyi bulmak için belirsiz bir yere gidiyor.
-Kylo Courscanttan ayrılmadan önce Vader'ın maskesini alıyor ve ''Sen aşkın senin kararlarını gölgede bırakmasına izin verdin'' diyip maskeyi fırlatıyor.
-Leia Direşin Üssünde kalıp olayları yönetiyor. Rey gitmeden önce Leia'ya hala Ben'in içinde iyi taraf olduğunu söylüyor.
-Kylo, Remnicore'a varmıştır. Yüzlerce yıllar önce yaşanmış bir savaşın olduğu yerden geçmektedir. Yerde kırık kalkanlar, cüppeler ve iskeletler vardır.Yerdeki bir kaskta Sith sembolü vardır.
-Kylo'nun takip cihazı hızlıca yanıp sönmeye başlar ve kaleye girer.Kalede bir ses duyar.Tor Valum'un sesi. Kylo ona ''Plagueis'i sen mi eğittin'' diye sorar Valum ise ''O isim bana hiçbir anlam ifade etmiyor''der.Valum ona ''Buraya senden önce gelenlerin gücünü alma umuduyla geldin. Mortis tanrılarının yanında yerini al''.
-Valum ''Kendini Sith mi sanıyorsun?Sithler pişman olmaz, onlar merhametsizdir.Geçmişin tarafından avlanıyorsun!'' Valum ona ya geçmişini geride bırakmasını ya da yerdeki iskeletlere katılması gerektiğini söyler.
-Valum: Yaşayan Güc bir gıda gibidir. Kişi tükettikçe güçlenir. Başkasının hayatını almak ve ölümü kandırmak için.
-Valum ona bir başkasının içinden gücü çekmenin yolunu gösterir.
-Coruscantta A Takımına geçer sahne.Finn yer altında yaşayan binlerce insan görünce şaşırır.
-Rose ''Zenginler,ayaklarının altındakilerin durumunu pek düşünmüyor''der.
-3PO Coruscant hakkındaki bilgisinin sadece üst kısım için olduğunu söyler. R2 bipler ve 3PO ''Elitist mi? O kelimeyi nereden öğrendin hem sen?''
-Amaçları cihazı açtıktan sonra Leia'nın hologramını 50 gezegene yollamak.
-R2 VE 3PO Jedi Tapınağına girince ''Güzel zamanların üzücü hatıraları'' der.
-Remincore'da Kylo 3 Gronk domuzundan gücü emer.Bu güç emme olayı ''vampirik''olarak tanımlandırılıyor.-Valum onu eğitirken Kylo bir mağara keşfediyor. Mağaraya girince Darth Vader ile karşılaşıyor. Vader onu yeniyor. Kylo ''Mortis nerede'' diye soruyor. Valum ise ''Yaşayan gücün kaynağı.Galaksinin doğduğu yer.
-Valum onun eğitim için uygun olmadığını söylüyor. Kylo ise Valum'un yaşam gücünü çekerek onu öldürüyor.
-Coruscantta A Takımı görevi başarıyor ve Leia'nın hologramı o 50 gezegene ulaşırken farklı farklı yerleri görüyoruz.
-Bendu monkları görüyoruz. Sahne değişiyor ve Bossk gözüküyor. Bir sultan edasıyla otururken hologramı görünce sinirleniyor. Fakat mesajı dinleyince First Order'a karşı nefret beslediğini görüyoruz
-Leia ''Artık First Order'ın gölgesinde yaşayamayız'' derken iki kardeş Tatoonie'de bir R6 ünitesinin yansıtmasından hologramı izler.
-Hologram kesilir.
-Bonadan gezegeninde B Takımı tekne ile suda ilerlerken Ren Şövalyelerinin saldırısına uğrarlar.Rey onlarla savaşır. Savaş esnasında görüler görür ve hepsini öldürür.
-Rey, Poe'ya dönerek öldürmekten başka seçeneği olmadığını söyler.Poe ise ''Zaten Jedilar bunu yapmaz mı?'' der. Rey, Ren Şövalyelerinin kim olduğunu biliyordur ama nasıl bildiğini açıklayamıyor.Poe'ya ''Nereye gideceğimi biliyorum ama sen gelemezsin. Direnişin sana ihtiyacı var.'' Bu arada youtuberın söylediğine göre Poe senaryo boyunca Reyden hoşlanma eğilimi gösteriyormuş. 
-Poe gitmeyince Rey ona Mind Trick yapar fakat Poe direnir. En sonunda Rey onu öper ve direnmeyi bırakan Poe mind trick etkisine girer.
-Rey, Knife 9'ı alır. Chewbacca ve Poe ise Falconu alarak çalınan Star Destroyerına döner.
-Hux olanları Kyloya anlatır. Kylo ise hologramı kendisinin durdurduğunu söyler ve Mortise gider.
-Leia ise bir gezegende Landoyu ziyaret eder. Lando ona ''Han kendisine bir şey olursa sana bakmamı söylemişti'' der. Orasının güvenli olmadığını söyler ve ''Savaşı bir kere kazandık ve ne oldu?''der ve alnından öperek yardım edemeyeceğini söyler.
-Rey, Mortise varır. Çevresinde ne yıldız vardır ne de başka gezegen. Kapkaranlık bir yer. Gemisi bozulur ve yere çakılır.
-Aynı anda Kylo da o gezegene gelir.
-Coruscant savaşı başlar. Return of The Jedi gibi hem yerde hem de uzayda savaş vardır.
-Chewbacca bir X-Wing sürüyordur.
-Rose yakalanmıştır ve işkence görmüştür. Fakat bir şekilde kaçmayı başarır.
-MORTIS: Rey bir buzun zirvesine tırmanır.Ordan bir yaylaya geçer ve cüppeli antik insanların heykellerini bulur. Bunlar Jedi değildir.
-Bir görü görür. Kendi küçüklüğünü ve bir kızın çığlığını. Rey, anne ve babasını görür.Babası ''Yapamayız, çok tehlikeli.'' annesi ise ''Burada bekle Rey, döneceğiz.'' der.
-Kendi kendine ''Neden kimse dönmedi?''der.
-Kylo ağaçlık alanda ilerler ve bir ev bulur. O da bir görü görür.Genç Ben evin kapısını açar ve Han Soloyu görür.
-Han Solo ''Ben ne yapıyorsun?'', Kylo ''Artık o benim ismim değil.'' Solo ''Annen artık seni göremiyor''. Ben ''Ben geri dönmeyeceğim. Beni bekleyen daha büyük bir kader var.'' Han ''Onlar yalan oğlum. İhtiyacın olan her şey burada mevcut.'' Kylo ''Sen mi? O mu? Annem mi? Ustam benim gücümün sizin anlayışınızın ötesinde olduğunu söylüyor.'' aralarında bir kaç diyalog geçer.
-Han ışın kılıcını ister ve Force Awakensta yaşanan şeyin aynısı olur.
-Kylo buzlu bir dağı tırmanmaya gider.
-Coruscant savaşı devam eder.
-Kylo ve Rey dağın tepesinde tapınağın önünde karşılaşır.Kylo ''Güç burada çok daha fazla hissedebiliyor musun? Rey ''Maskenin ardındaki acıyı görebiliyorum'' Kylo ''Kafamın içinden çık. Orada bulacağın şeyler hoş değil.''
-Birbirlerine karşı gücü kullanırlar. Kylo ''Ben Anakin Skywalkerdan da onun oğlundan da daha güçlüyüm.'' Rey ''Fakat hala korkuyorsun'' Kylo ''Neyden'' Rey '' Olduğun şeyden. Karanlık taraf senin içini boşalttı. Artık bir kabuksun'' Kylo'' Yalnız olmama gerek yok! Buranın gücüyle antik insanların yaptığı gibi galaksiyi beraber yönetebiliriz. Karanlık ve Aydınlık olarak!''
-Rey ''Aileme yaptıklarından sonra sana katılacağımı mı sandın? İçimde bir yerde hep bunu biliyordum. Ama sen bana burada söyleyip beni doğruyla zayıflatmaya çalışacaktın.Ailem beni içki parası için satmadı. Beni senden saklıyorlardı!''
-Kylo ''Demek hatırlıyorsun.''
-The Force Awakensta ki yağmurlu sahneye flashback gelir. Ren Şövalyeleri görünür ve ağlayan bir çocuk sesi gelir.Kylo ''Snoke'un emirleri belli. Onu yok edebilecek herkesi öldürün!''
-Kylo ''Jakkuda ki yaşamın için beni suçluyorsun. Bana teşekkür etmelisin. Orada güvendeydin.'' Rey ''Söyle,onları öldürdün mü?'' Kylo ''Evet.''-Ve savaşmaya başlarlar. Kylo ''Senin hocan olabilirdim.Acını bitirebilirdim'' Kylo sert bir atakla Rey'e saldırır. Rey'in yüzünde yanağından alnına kadar bir çizik bırakır.Rey çığlık atar ve yere yığılır. Kör olmuştur.Kylo tapınağa girer.
-Coruscant savaşında R2'nun kafası yanmıştır ve yok edilmiştir. 3PO çok duygusal şeyler söyler ve Finn'in ağzı açık kalmıştır. Chewie,R2'nun yanmış parçalarını alır ve sırtlar.
-Kylo ise tapınakta bir mezar bulur ve içini açar. İçi boştur. Sinirden heykelleri keser.
-Force Ghost Luke gözükür. ''Kaybettin Ben. Darth Vader zayıftı. Ailesi için olan sevgisi onu kurtardı.Keşke seni kurtarabilseydim.'' Kylo ''Yapmam gerekeni yaptım'' Luke ''Sen bir Skywalker değilsin''
-Rey ise Luke'un varlığını sezer. Luke ''Bizi yenemezsin'' Rey kıyafetinden bir parça koparır ve gözlerini bağlar.
-Savaş sahnelerinin arasında Luke'' Güç bizi çevreler, içimize işler ve galaksiyi birbirine bağlar.Biz güce bağlıyız ve bizi koparamazsın.'' Luke yavaşça kaybolur.
-Rey ile Kylo savaşırken Rey ''Ustalarımız başından beri haksızdı. Ben öfkemi reddetmeyeceğim, sevgimi bırakmayacağım.Ben hem karanlığım hem de ayndınlık.''der. Kylo ''Sen kimsesin, KİMSE''
Rey ''Ben kimsesizlerin kimsesiyim'' (şaka şaka) ''Hiç kimse kimsedir''
-YouTuber senaryo boyunca Hux'ın gücü kullanmaya çalıştığını anlatıyor. Savaşın kaybedileceğini anlayınca odasına gidiyor. Odasında geniş bir ışın kılıcı koleksiyonu varmış. Mor bir ışın kılıcıyla intihar ediyor Hux.
-Kylo ve Rey savaşır. Birbirlerine eşlerdir. Bir demir paranın iki yüzü gibi.Ateş ve Gölge.Ölümüne savaşırlarken Kylo'nun kılıcı ortasından çatırdamaya başlar ve patlar. patlayınca bir kaç parmağını kaybeder.
-Rey onun başında durur ve ışın kılıcını ayırarak 2 tane yapar. Kylo ise Reyden Yaşam Gücünü çalmaya başlar. Yüzü iyileşir. Rey durması için yalvarır.
-Leia onları hisseder ve Ben'e geri dönmesi için yalvarır.Kylo, Vader'ın aydınlığa döndüğü zamanda hissettiğini hisseder ve Rey'in elini tutar. Ona Yaşam Gücünü geri verir.Karanlık ve Aydınlık aynı anda Rey'e geçer Kylo ölürken.-Kylo son nefesinde ''Solona'' diyerek Rey'in soy ismini söyler.
-Rey yere oturur hala yaralıdır. Işık çevresinde bir araya gelir ve bir enerji yukarı doğru çıkar. Yukarı doğru daha önce hiç görmediğimiz Astral Düzleme geçeriz.
-Yoda, Luke ve Obi-Wan gözükür. Rey ''Bu ölüm mü?'' Obi-Wan ''Bu mekanda ölüm diye bir şey yok'' Yoda, Rey'e onların yapamadığını yaptığını söyler.Luke ''Sen hem karanlığı hem aydınlığı kucakladın ve dengeyi buldun''
-Rey'e burada kalabileceğini veya yaşayanların arasına dönebileceğini söylerler. Ruhlar ortadan kaybolurken Obi-Wan ''Sen bir Jedisın Rey Solana. Ama sonuncusu değilsin''der.
-Chewie, R2yu tamir ederken 3PO onu izler. Tamir olunca Leia ona bir hafıza kartı takar.Hafıza kartını takınca R2'nun gözünden 60 yıl boyunca olanları görürüz. Luke'un onu alışı, Luke'un ışın kılıcını alması, Yavin'de aldıkları ödülü, Yoda'nın X-Wing'i kaldırması, Han ve Leia'nın Endordaki sığınağın önündeki hallerini.Leia anıları görünce şaşkına döner.
-Modesta gezegenine geçer sahne.Çiflik gezegeni gibi bir yerde Finn ile birlikte Rey yeni nesil Jediları eğitiyordur.


                                                                     Final...

Uzun bir yazıydı,çevirmesi de uzun sürdü. Bu senaryoyu beğendiniz mi? Yorumlarınızı bekliyorum.


Yorum Gönderme

2 Yorumlar

  1. Görkem sen ne yüce bir inansın

    YanıtlayınSil
  2. Ana hatlarıyla hikaye yine aynı sona bağlanıyor bu senaryo ile ama bu bence daha güzel bir son olabilirdi sagaya özellikle R2'nun anıları canlandırdığı kısım.

    YanıtlayınSil