Netflix ve BBC'den Bol Kanlı Ciddiyetsiz Dracula
Merhaba Geek Kafe okurları. Bugün, Sherlock Holmes dizisinin yaratıcılarının bize sunduğu, Netflix ve BBC'nin ortak yapımı olan. Kont Dracula'nın karanlık geçmişinin farklı bakış açıları ile değerlendirerek bize sunulduğu Dracula adlı mini diziden bahsedeceğiz...

Evet dizinin çıkışının üzerinden biraz vakit geçti ama bence dizi biraz karmaşık alt metinlere sahip. Dizinin üzerinde gönül rahatlığı ile yorum yapabilmek için birkaç kez izlemem ve farklı açılardan değerlendirmem gerekti. Yapım 3 bölümlük bir mini dizi ve gerek Kont Dracula, gerekse "Canavar Kurallarına" oldukça farklı açılardan bakıyor.

Aslında diziyi izlerken hep bir rahatsızlık hissi vardı içimde. Pek sonra anladım ki aslında bu hissiyatın sebebi kafamda katı bir şekilde oluşmuş olan Dracula karakterinin dizideki ile uyuşmaması. Açıkçası karakterin daha gizemli ve ciddiyete daha yakın olmasını isterdim. Her ne kadar kibirli bir karakter olsa da, Dracula'nın katı ve gizemli özelliklerini görebilsek hiç de fena olmayacağını düşünüyorum. Dizimiz hoş bir introya sahip, hatta çekici olduğunu bile söylemek mümkün. 
Özellikle değinmek istediğim bir kısım ise Van Helsing ile Dracula'nın arasındaki ilişki. Söylediğim gibi dizi gerçekten efsanedeki pek çok şeye farklı bakmaya çalışıyor ve Van Helsing'e de farklı bir yaklaşım sunmuş. Bu çok güzel bir düşünce evet ama bence pek olmamış. Örnek olarak 2013 yılında yayınlanan ama ilk sezondan sonra iptal olan Dracula dizisini ele alalım. Van Helsing ve Kont'un ilişkisi çok farklı bir boyutta işlenmişti. Bir şekilde bir yerden çekici gelebiliyordu bu ilişki size, ama günümüz Dracula dizisinde kendimi çok tatmin olamamış şekilde buldum. Bunun en büyük sebebi, ikilinin arasında geçen olayların bir şekilde tekrara bağlanması. 


Dizinin genel olarak yapısı ile de ilgili birkaç şey de söylemem gerek... Bölümler cidden uzun ve bir süre sonra aralarda sizi kendinden koparıyor. Diziyi izliyorsunuz ama ister istemez kendinizi dizi ile ilgili başka bir şey düşünürken ve bölümden kopmuş halde buluyorsunuz. Görsel efektlerin aslında güzel olduğunu söylemeliyim ama bazı yerlerde oldukça zorlama yapılmış gibiler. Elbette bu bir dizi ve belli bir bütçesi var, ama yapımcılığını üstlenen firmalar kendi çapında bağımsız firmalar değiller. O yüzden görsel efektin kötü olduğu durum çok küçük dahi olsa, ister istemez göze batıyor. Ayrıca 3. bölümdeki küçük güzel bir göndermeye sahip müzik hariç, dizi müzikleri beni kendine pek çekmedi. 


Dizinin kötü yanları olsa da hakkını vermek gerek elbette. 3 bölümde güzel şekilde derinleşen bir hikayeye sahip. Sizi ne kadar kendinden koparsa da kendine geri çekmeyi biliyor. Kısa bir dizi olmasına rağmen, bu kısa sürede olan olaylarla pek çok kez sizi şaşırtabileceğini söyleyebilirim... Eğer kafanızdaki Kont Dracula karakteri esnek bir yapıya sahipse kesinlikle izlerken oldukça keyif alabilirsiniz. Kendi açımdan değerlendirecek olursam eğer her ne kadar tatmin olmamış olsam da, izlerken keyif aldığımı da söylemem gerek.

Sağlıcakla ve sinema ile kalın... Yorum Gönderme

0 Yorumlar