Rise of Empires : Ottoman İncelemesi


"Konstantiniyye mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan; o ordu ne güzel ordudur."

 Netflix'in tek sezonluk mini dizi/belgesel serisi Rise of Empires ilk projesi "Ottoman" ile 24 Ocak'da izleyicilerin beğenisine sunuldu. 6 bölümden oluşan tek sezonluk belgesel tarzında anlatıma sahip olan Ottoman, diğer tüm türevlerine göre gerçekten bambaşka bir iş ortaya koymuş. Tarihi ve epik bir anlatım ile bizlere sıradan bir tarih dizisi izletercesine resmen bir belgesel yapmış adamlar. Diziyi izlerken bir anda araya giren anlatıcımız, Game Of Thrones'tan tanıdığımız Tywin Lannister'ımız "Charles Dance" ve Türkçe Dublaj anlatımında ise Muhteşem Yüzyıl'dan Sultan Süleyman tanıdığımız Halit Ergenç yer alıyordu. Belgesel'de aralarında Celal Şengör ile 
Emrah Safa Gürkan da olmak üzere çok önemli yabancı tarihçilerde yer alıyordu. Bu tarihçilerin bulunduğu sahneler ile diziyi izleme zevkiniz tamamen bambaşka bir noktaya taşınıyor. Ve olayları bize daha iyi bir şekilde anlatarak sunuluyor. Her şey güzel bir anlatımla giderken bir anda araya giren diğer seslere daha çok odaklanıyorsunuz ve o tarihsel anlatım sizi diziden daha çok etkiliyor ve içine çekiyor. Tür bakımından asla sırıtmamış ve çok başarılı olmuş diyebilirim kendi adıma.

 Gelelim oyunculara. Tuğba Büyüküstün, Birkan Sokullu gibi oyuncuların yer aldığı cast oldukça başarılı bir seçim olmuş diyebiliriz. Elbetteki tarihi açıdan çok eksik kalmış bir cast/karakter sunumu olsa da elimizde olan oyuncular hiçbir şekilde yadırganamaz.

Cem Yigit Uzümoglu in Rise of Empires: Ottoman (2020)

 Cem Yiğit Üzümoğlu karşımıza pek az proje ile çıkmış olduğu için değerini hiç bilememişiz sanırım. Adam Fatih rolü ile resmen ben bu ülkenin gizli cevherlerinden biriyim diye bas bas bağırıyor 6 bölüm boyunca. Bazı sahnelerdeki çıkışları olsun, Fatih'in zekasının gösterildiği sahneler olsun gerçekten hakkını verebilmiş rolünün. Umarım kendisini daha nice kaliteli yapımlarda görebiliriz.
 Birkan Sokullu'yu ise karakterine pek yakıştıramadım fakat zaten onun oyunculuğuna diyebilecek bir söz bulmak zor. Sadece bu kadar sert ve agresif roller ona gitmiyor sanırım, Yaşamayanlar dizisinde de role oturtamamıştım kendisini fakat "Fetih 1453"ün Cengiz Coşkun'u daha iyi bir G
iustiniani idi sanırım.
 Selim Bayraktar'ı ise tekrar bir Osmanlı karakteri içerisinde görmek güzel olmuş açıkçası, nerede Sümbül Ağa, nerede Çandarlı.

 Dizinin pek çok güzel yanı olduğu kadar, kötü ve çok haklı şekilde eleştiriye açık olan tarafları da var elbette. Dizi de hurafe ve mistisizm açısından dine gereksiz bir şekilde yer verilmiş. Kanlı Ay, Ayasofya Işıkları falan çok anlamsız bir yer kaplıyor açıkçası.
Fakat en büyük iki eksiği ne diye sorarsanız dizi de kesinlikle ikonik Yeniçeri "Ulubatlı" ve Fatih'in Lala'sı "Akşemseddin" derim ben!
Bu iki karakteri bırak görmeyi, diziye sokmamışlar bile. Son bölümde ki bayrak dikme sahnesi çok sıradandı o ikonik Ulubatlı ve yediği oklar olmadan çok geçiştirilmiş gibi geldi gözüme. Fatih'in Akş
emseddin yerine sürekli Çandarlı Halil Paşa'ya "teacher" demesi, Halil Paşa'nın hayatı boyunca onu eğitmiş gibi gösterilmesi affedersiniz ama tamamen bir "FİYASKO"

Yükseliş İmparatorluğu'nda Selim Bayraktar: Osmanlı (2020)
Hani sıradan bir olay ve sıradan bir karakter olsa anlarım ama özellikle Konstantin fethinden sonra şehre girdikleri sırada Ak Şemseddin olmadan ne anlamı kalır ki o atlarla yürüme sahnesinin?
Evet belki "Fetih 1453"de İbrahim Çelikkol'un sahnesinden sonra çok fazla benzerlik olacağı için diziden çıkartılmış olabilir o karakter ama bayrak dikme sahnesi niye o kadar kısa ve anlamsız gösterilmiş? Bari onu da çıkartsaydınız.

 Ufak tefek ama önemli eksiklerini bir şekilde göz ardı edebilirsek genel bakımından çok başarılı bir yapım olmuş Ottoman. Umarım "Rise of Empires" serisi daha başka konularla, baha başka tarihi olaylarlar ve karakterleri ile devam eder ve en azından zevkini çıkara çıkara bir tarih belgeseli izleyebiliriz.

Tuba Büyüküstün, Selim Bayraktar, and Cem Yigit Uzümoglu in Rise of Empires: Ottoman (2020)

Netflix, Rise Of Empire Ottoman projesinin devam edeceğini açıkladı. Bir sonra ki hangi padişah olacağı ise belirsiz, Kanuni Sultan Süleyman anlatılma ihtimali var ama Muhteşem Yüzyıl ile kendisine 3 sezon boyunca yer verildi. Yeni projeyi heyecanla bekliyoruz. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar