Sex Education Neden Çok Önemli Bir Dizi? Bir dizinin en iyi diziler arasında yer almasında en önemli faktör nedir? Genel olarak insanlar sadece düz görüşlü olarak baktıkları zaman sadece oyuncular, senaryo ve anlatım kalitesi gibi şeylere bakarlar. Bkz. American Gods, Breaking Bad v.b. bir kaç dizi... Fakat bugün sizlere anlatacağım dizi tüm bu saydığım özellikler arasında asla yer almıyor fakat çok daha önemli bir konuya değiniyor ve bence Sex Education'ı önemli kılan özelliği de budur.
 Diğer tüm diziler fantastik, aksiyon ve kaliteli sinematiği yüzünden iyi olurken Sex Education tamamen ciddi ve daha realist sorunları ele alıyor. İnsanlar izlemeden bu diziye çok yanlış yaklaşım sergiliyor. Adından yola çıkarak sadece sex ile ilgili ve tüm olayı cinsellik sanıyorlar fakat diziden bir haber olan tüm insanlar çok büyük olayı kaçırıyorlar bir nokta da, Sex Education tamamen cinsel sorunlar üzerine kurulmuş olsa da "2. Sezonu" ile kendisi tamamen aşan bir dizi haline geliyor. 2. sezon da işlenen tüm konular toplam 8 bölüm boyunca gençliğin ve hatta insanlığın ciddi problemlerine değiniyor. Bu problemler işsizlik, açlık ve politik sorunlar değil elbette, tüm bu sorunlar gezegenin neredeyse tüm tarihi boyunca yer almış sorunlar. Asıl problemlerimiz ise insani ve kişisel problemlerimizdir, bizi biz yapan gerçeklerimiz ve hislerimizdir. Sex Education dizisi gerçekten çok güzel bir noktaya parmak basıyor ki saat sabahın 07:40'ında bana tüm bunları anlatma gereği hissettirdi.
  İnsanlar gerçekten dizinin "SEX" ve "ERGENLİK" üzerine kurulu olduğunu bir kenara bırakıp diziyi izlerse neler demek istediğimi anlayabileceklerinden adım gibi eminim. Dizinin asıl bizlere anlatmak istediği konulara gelirsek;

Dizikdeki aşk konularına hiç girmeyeceğim, o işin sadece fantazisi.
Fakat aile baskısı, dibine kadar!
Tacize maruz kalma, farkındalık yaratmaya yetecek kadar.
Kendini dışa vuramama ve içine kapanıklık, ciddi derecede.
Olduğun kişiden utanma, korkma ve çekinme tamamen bu dizide.
Aile içi düzensizlikler ve problemler ise çok açıkça ve önemli derecede.
Gençliği bir kenara bırakırsak "yetişkinlerin" bile bir çok problem ile başa çıkmaya çalıştığı ve tüm bu saydığım problemler/sorunlar eşliğinde gelen "insan hayatının mahvolması, yitirilmesi ve tamamen çıkmaz bir batağa saplanması"

Anlatamayacağım daha bir kaç problemi de peşinde sürükleyen Sex Education gerçekten çok ciddi ve özverili bir şekilde insan hayatının gerçeklerini gözler önüne serebilir nitelikte.
Dizideki karakterlerden ve sorunlardan kısaca bahsetmem gerekirse bundan sonrası tamamen "Sex Education 2. Sezon" hakkında ağır spoiler içerebilir fakat merak etmeyin spoilerın başladığı ve bittiği kısımında sizleri bilgilendireceğim.
Spoilerlı kısmınlarını okumak istemeyen bu maddelerden sonra ***(üç yıldız) koyduğum kısımdan okumaya devam edebilirler. Fakat bu diziye ön yargısı olanların kesinlikle bu spoilerlı kısımlarını okumalarını ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.

***SPOILER***
Dizinin başrol karakteri Otis hakkında genel bir anlatım yapamayacağım çünkü işler Otis için tamamen aşk ve bu yoldaki karmaşıklık şeklinde devam ediyor. Ailevi sorunları olabilir fakat tüm bunları ilk sezonda bırakarak hayatına devam ediyor.

Benim favori karakterim olan Adam'ı ele alacak olursak ki kendisi dizi de en çok acıdığım karakter olduğu için favorilerim arasında yer alıyor. Adam, okul müdürü olan babası yüzünden tamamen sevgisiz ve içine kapanık birisi olarak hayata atılmak zorunda kalıyor. Bu da karakterimizi okulda zorbalık yapmaya, hayatı boş vermişliğe itiyor fakat bu onu daha büyük bir girdabın içine çekerek hayatını mahvetme yolunda Adam'ı teşvik ediyor. Tamamen babası yüzünden ve hayatın ona olan acımasızlığından dolayı asla sonu olmayan bir çukur da tüm gençliğini ve hayatını amaçsızca ve çaresizce yaşamaya çalışıyor.
Öte yandan bir diğer önemli karakterimiz ise Aimee. Dizinin en önemli konularından birisi ise (asla belli edilmese de) Aimee karakterinin yaşadığı ufak ama ufaklığı kadar büyük bir önem taşıyan ve hatta çağımızın en büyük problemlerinden birisi olan "Taciz" istismarlığı. Kendisi bir otobüste fiziksel olarak tacize uğradığından beri hayatı ciddi bir zorluk dönemine giriyor fakat ilk başlarda Aimee bunu asla hissettirmiyor çünkü bu dizinin en masum ve en iyi karakteri Aimee olabilir. Başlarda ona önemsiz gelse de zaman içerisinde bu problem çok büyüyor ve Aimee için resmen kabus haline gelebiliyor. Taciz korkusundan dolayı içine kapanıyor ve okula giderken bile otobüse binmeye korkan, sevgilisinin ona dokunmasından bile rahatsız olan ruhsal problemleri ortaya çıkıyor. İnsanların hayatının bu gibi problemler ile ne kadar berbat bir hal aldığının en önemli örneklerinden birisi Aimee. Fakat zamanla bu problemi diğer kız arkadaşlarının yardımı ile atlatmaya başlıyor ve daha fazla spoiler vermemem gerekiyor sanırım burada.

En az Adam kadar önemli olan bir diğer karakterimiz ise Jackson. Okulun resmen altın çocuğu olan, sportif olarak okulu temsil eden Jackson karakteri ise tamami ile çoğu genç de olan bir probleme parmak basıyor. Babası bulunmayan ve eş cinsel iki annesi ile yaşayan Jason'ın bu konuda bir problemi yok (eş cinsel konusuna da değineceğim) fakat en büyük problemi Adam'da olduğu gibi aile baskısı ama bu sefer olay biraz daha farklı. Bazılarınız ailenizin sizin isteklerinizi göz ardı edip, kendi istekleri doğrultusunda sizin hayatınız için en iyisini düşündüğü fakat asıl olayın kendi düşündükleri yüzünden sizin hayatınıza yön vermeleri ve sizin tüm geleceğinizi bir bakıma hiçe saydıkları olmuştur. Jackson ise işte bu nokta da devreye giriyor. Onun ailesi tamamen kendi istekleri doğrultusunda Jackson'ı tek bir noktaya yoğunlaştırarak aslında kendi isteklerini gerçekleştirip oğullarının hayatını hiçe sayarak bir sonuç edinmeye çalışıyorlar ve bu da Jackson'ı neye sürüklüyor? Sırf yüzme dalında kariyer yapmak istemediği için elini ağırlıkların arasına sıkıştırıp kendisini sakat kalmaya zorlaması ve hayatını bir hiç uğruna riske atması...
Bu sadece ailesinin ona uyguladığı baskı. Annelerinin sürekli kavga etmesi de işin cabası.
Dizi de tüm olay gençler etrafında dönmüyor elbette. Yetişkinlerinde bu gençlerin hayatına müdahale etmeleri ve ya yaptıkları davranışların onların hayatını etkilemesi de 2. sezon da gayet mükemmel ve ciddi bir şekilde anlatılmış dizi de. Gerek boşanma olayları ve bununla çocukları derinden etkilemeleri, gerek hırsları yüzünden tüm gençliğin hayatlarını sönme noktasına getirmeleri ise dizi de çok hoş ve iddialı bir şekilde anlatılmış. Anlatacağım daha çok şey var Sex Education hakkında fakat diziye başlayacaklar için bu kadar spoiler bile aşırı fazla.

***(SPOILER BİTTİ)***

Eğer eş cinsellik konusuna gelecek olursam! Çoğu dizi de bu durum yüzümüze vuruluyor fakat bunu uygulama şekilleri çok yanlış aktarılıyor. Pek çok dizide "biz eş cinseliz, bununla ilgili bir probleminiz mi var, yobaz mısınız gibi daha pek çok saldırgan şekilde insanlığa bunun normal olduğu anlatılmaya çalışılıyor fakat bu yöntem gerçekten işe yaramıyor. Sex Education ise eş cinselliği o kadar güzel ve nazik anlatıyor ki insanların bunu onaylaması çok daha rahat ve güvenli oluyor. Bu konuda da sizlere maalesef spoiler veremeyeceğim çünkü dizinin önemli konularından birisi de bu. Homo, Pan, Hetero ve daha bir çok seksualizm bu dizi de gayet uygun ve kabul edilebilecek bir seviye anlatıldığını düşünüyorum.

Umarım bu yazım sayesinde bu kadar önemli bir diziye karşı olan ön yargılarınızı kırmayı başarabilmişimdir. Çünkü insanların Sex Education'ın sadece "SEX"den ibaret olmadığını ve ciddi problemleri ele alıp onları çözme yolunda bir adım atabilmenizi amaçladığını anlatmak istedim. Umarım sizlerinde düşüncesi bu okuduklarınızdan sonra değişir ve ona bir şans verirsiniz.

"Eğer buraya kadar okuduysanız sizlere teşekkür ediyorum ve sağlıcakla kalmanızı diliyorum saygıdeğer Kafe okuyucuları"


Yorum Gönderme

0 Yorumlar