Corona Salgını Sinemayı Ne Kadar Etkileyebilir?


 2020 yılına başladığımızdan bu yana gezegenin derdi başından eksik olmuyor, yangınıydı, depremiydi derken bir sürü kötü haber yılın başından beri peşimizi bırakmak bilmedi. Bunlardan en büyük ve önemlisi ise "Corona" olarak isimlendirilen küresel virüs salgını. Bulaştığı ve yayılmaya devam ettiği hemen hemen her ülke de resmen hayatı felç eden salgın tüm toplantılar, aktiviteler ve tabi ki de toplu eğlence sektörlerini resmen iptal ettirilme durumunda bırakıyor.

 Bunlardan birisi ile tabi ki de sinema sektörü. İnsanlar salgının yayılmasını engellemek amacıyla sinemalara gidemez duruma geliyor resmen her geçen gün. Bu durumda bazı film şirketleri ise gelecek programdaki filmlerini ertelemek durumunda kalıyor.


 Bu durum da ilk adımı atan firmalardan birisi "Universal Studios" oldu. Nisan ayında izleyici karşısına çıkacak olan "Fast and Furious 9" filmi neredeyse tam 1 yıl sonraya ertelendi. 2021 Nisan'ına film ertelemek nasıl bir mantık hala çözebilmiş değiliz. Bu yazının amacı firmalara saldırmak değil fakat bu hamlelerin gişe de çakılma korkusu yüzünden yapıldığı çok bariz bir şey elbette. Fakat son günlerdeki araştırmalarda virüsün belirli bir sıcak hava da dayanamayıp öldüğü bilgisi de elimizde yok değil. Hani bir filmi ertelersin böyle bir sebep yüzünden fakat filmi hiç olmadı yaz filmi olarak çıkartırsın Haziran'da, Temmuz'da falan izleriz fakat Universal neden tamı tamına bir yıl erteledi hiç bir fikrim yok bu konuda açıkçası. Belki filmin çok daha güzel, iyi olması için üzerinde hala oynamalar yapmak istiyorlar ve bu da güzel bir bahane olabilir. Umarım salgın düşünüldüğü kadar uzun sürmez ve hayatlarımız normale dönebilir.


 Öte yandan "Disney" ise tamamen bambaşka bir politika uygulayıp çok yakın zamanda çıkacak olan "Black Widow" filmini hiç bir erteleme olmadan salonlara sokacağı bilgisi de var elimizde. Gerçi yüzüp yüzüp kuyruğuna gelinmiş bir filmi ertelemek de tatsız olabilirdi gerçekten. Belki de çoğu filmin iptali üzerine tüm gişenin kendi üzerilerine kalması gibi bir planları da olabilir. Fakat gelen başka bir haber üzerine bazı dizi çekimleri de durdurulmuş olabilir Marvel cephesinde. Mesela "Shang-Chi" dizisinin yönetmeni karantinaya alındığı için dizi çekimleri durdurulmuş, oysaki ilk set görüntüsü daha dün gelmişti, buna ek olarak bir kaç Marvel dizisinin daha iptal edildiği duyuruldu.

 Bunun yanı sıra Netflix neredeyse tüm yapımlarının çekim sürecini durdurmuş bulunmakta şu an. Netflix dışında pek çok yapımcı firma da aynı hamlelerde bulunarak dizilerine belli bir süre ara vermeye karar verdi.


 "Tom Hanks" ve karısı "Rita Wilson" da virüs yüzünden karantinaya alınmışken bu sektörde daha kimler büyük bir tehlike altında bilemeyiz. Örnek verecek olursak koskoca futbol takımlarının, milyonluk oyuncuları, teknik direktörleri salgına yakalanmışken o sektör bile tehlike altında olduğu için dünya genelinde ya maçlar iptal ediliyor ya da seyircisiz oynanıyor. Sinema sektörü de aynı durumdan muzdarip olması çok olağan ve korkutucu bir durum. Gelecek sinema programlarında beklediğimiz pek çok yapımı belki de en az yaza kadar izleyemeyebiliriz...

 Tüm film,dizi v.b. iptal durumlarını zaten Instagram adresimizden bildirmeye devam edeceğiz. O zamana kadar kendinize çok iyi bakın, sağlığınızı güvenceye alın saygıdeğer Kafe okuyucuları... 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar