Dizi Tanıtımı : His Dark Metarials


 Gerçekleri gösteren bir pusula, insan ruhunun hayvan olarak şekillenmesi, Cadılar ve Zırhlı Ayılar!
 Eminim hepiniz bu terimlere yabancı değilsinizdir, aksi halde "Altın Pusula" izlememiş bir nesil büyüyor diyebilirim. 2007 yılında çıkışını yapan Altın Pusula filmi Geek camiasının fantastik edebiyatları arasında önemli bir yere sahiptir bana göre.

 "Philip Pullman"ın üçleme olarak yazdığı bu seriyi kısaca tanıtacak olursam, Lyra Belacqua ve Will Perry isimli paralel evrenler de yaşayan iki çocuğu ve onların beraberinde getirdiği olaylar örgüsünü konu alıyor.
 Bilim, büyü ve teknolojinin olduğu bir dünya ile bizim dünyamızın arasında "Dust" adı verilen bir madde ile geçiş olduğunu düşünün, bu ikisi dışında pek çok dünyanında olduğu mini bir Multiverse düşünün, genel olarak kitapların yapısı bu şekilde.
 Şahsen ben kitapları henüz okumadım fakat 2007'de çıkan Altın Pusula filminden hikayenin bir kısmını zaten biliyoruz ve dizinin ilk sezonu da film ile aynı süreçleri izliyor fakat bunu çok daha farklı bir yol ile yapıyor. Benim gibi kitapları okumayanlar maalesef 2.sezonu beklemek zorunda. İlerleyen sezonlar da evrenin daha fazla detaylandırılmasını tahmin ediyorum. Diziye geri dönecek olursak...

(2007 Yapımı "The Golden Compass" Filmi)

 Film çıktığı yıla göre gayet iyi bir yapımdı denebilir. Atmosferi, tasarımları ve özellikle oyuncun kadrosu ile kendisinden çok söz ettirmişti. Hikaye anlatımı ve ilerleyişi 2 saatlik bir film için gerektiği gibi Epik bir şekilde idi. Fakat dizi, filme bakış çok farklı bir yoldan ilerliyor.

(2019 Yapımı "His Dark Metarials" Dizisi)

 Dizinin ilk sezonu toplam 8 bölüm ve her bölüm neredeyse 1 saat uzunluğunda ve bu da yapımcılara daha yavaş ve içimize işleyebilen bir anlatım imkanı sunuyor. Film maalesef 2 saatlik bir sürede olduğu için her şey hızlı gelişiyordu fakat burada toplam 8 saatimiz var ve her şey daha yavaş gidiyor, doğal olarak film kadar Epik bir anlatımı olmuyor fakat bana kalırsa bu şekilde ilerlemesi diziyi daha kaliteli bir hale sokuyor. Çünkü kitapları okumayıp, filmi izlemeyip direk buna dalacak bir insanı asla sıkmayacağını tahmin ediyorum.

 Dizinin diğer hatlarına değinmek istiyorum, mesela CGI. CGI'ın bir kere bile sırıttığını görmedim dizi de. Sonuçta "BBC" ve "HBO" için yapılıyor, Drogo ve diğer ejderhalar ne kadar başarılıysa bu dizide de Zırhlı Ayılar ve Cin'ler de o kadar başarılı ve gerçekçi.
 Üzerinde durulması gereken bir diğer konu ise Cast. Filmin kadrosu aslında gayet başarılıydı. Sesleri ile filme dahil olan "Ian McKellen" ve "Ian McShane"in yanı sıra "Christopher Lee", "Sam Elliot" ve ""Eva Green"" gibi usta oyuncuları içeriyordu. Daniel Craig ve Nicole Kidman gibi başarılı isimler de başrol olarak filme dahil oluyorlardı. Dizinin kadrosu bu kadar zengin olmasa da önemli isimler yer almıyor değil elbette, koskoca BBC ve HBO yani...

 "James Cosmo", "Andrew Scott" ve "Anne-Marie Duff" gibi tanınan isimleri izleme fırsatı buluyoruz dizinin kadrosunda.
 Craig ve Kidman'dan sonra baş rolleri bu sefer "James McAvoy" ve "Ruth Wilson" sırtlıyor fakat asıl baş rolümüz Lyra'yı canlandıran kişi biricik "X-23"ümüz olan "Dafne Keen".

 (2017 Yapımı Logan Filmi) 

 Kendisi zaten oyunculuğunu bir bakıma Logan'da kanıtlamıştı bizlere. Dizi de ise kendisine verilen yükü gayet iyi bir şekilde sırtlayıp götürüyor Keen.

 Maalesef bu spoilersız bir inceleme olduğu için daha fazla şey anlatamayacağım sizlere. Bana kalsa anlatmak istediğim çok şey var fakat "Geek Kafe" yazar kadrosu içerisinde ben şahsen spoiler içeren paylaşımlar yazmayı pek tercih etmiyorum. Tahminlere göre dizinin 2.sezonu 2020'nin sonlarına doğru gelebilirmiş. Belki o zaman oturup güzel güzel tartışabileceğimiz bir spoilerlı inceleme yazısı yazabilirim.

 O zamana kadar kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın saygıdeğer Kafe okuyucuları...
Yorum Gönderme

0 Yorumlar