Yeni Sezon Fragmanı Hakkında: After Life
Merhaba sayın Geek Kafe okurları. Daha önce yazılarımdan birisinde yer verdiğim ve kendisini çok beğendiğimi söylediğim, After Life dizisinin 2. sezon fragmanı yayınlanmış bulunmakta. Bu haberi sizinle paylaşmak ve bunu yaparken de hem fragmanı biraz incelemek, hem de genel olarak düşüncelerimi sizinle paylaşırken bir de ilk sezondan kısaca bahsetmek isterim. Açıkçası belirli pürüzleri olsa da, kendisin son zamanlarda çıkmış en beğendiğim Netflix yapımı olduğu söylenebilir. 

Her şeyden önce dizinin yeni sezon yayın tarihinin 24 nisan olduğunu söylemekte yarar var. İlk sezondan, eşinin ölümünden sonra büyük bir hüzün ile depresif bir hayat yaşayan Tony'nin karakter gelişimini izlemiştik. Mutlu olmak isteyen, fakat çok sevdiği eşinin yokluğunda bunu hak etmediğini düşünen depresif bir karakter kendisi. Yeni sezon fragmanında yine iğneleyici konuşmaları eşliğinde, kendisini daha çok gülerken görüyoruz. Aslında yeni sezona dair en büyük beklentilerimden birisi, karakterin mutsuz halinden, bu evreye geçiş hikayesinin düzgün olması. Kensini ilk sezonun sonlarına doğru biraz daha mutlu bir tavırda görebiliyorduk fakat, yeni sezondaki halini gönül rahatlığı ile kabullenebilmemiz için güzel bir bağlam gerekiyor bence. 
Buradaki en büyük sıkıntılardan birisi de, günümüzde güzel olan şeylerin suyunun çıkartılabilecek düzeye getirilmeleri. Böyle bir şey yapıldığında; yani tadında bırakılması gereken bir dizi veya film gereksiz yere uzatıldığında, o başlarda severek izlediğimiz yapıma artık severek bakamıyoruz. Aslında bir nevi firmalar bunu yaptıklarında hem yapım bozuluyor, hem de ilk sezonunu veya ilk filmini severek izlediğimiz zamanlar da bozuluyor. Çünkü artık o yapım aklımıza geldiğinde güzel dizi diyebilmek yerine, sadece "gereksiz yere abarttılar" diyebiliyoruz. Açıkçası bu aşırı ince bir ipe kaldıramayacağından fazla ağırlık bağlamak gibi. Firmalara da bir yerde hak vermek gerek, sonuçta bir kazanç olmalı ki bize yeni içerikler sunabilsinler. Fakat bu işi abartarak yapmak yerine düşük bütçeli yeni içerikler denenebilir. Bahsi geçen firmalar bağımsız acemi stüdyolar değil sonuçta, köklü ve oldukça profesyoneller. 
Yayınlanan fragmanın diziyi güzel şekilde yansıttığını söylemek mümkün. Ricky Gervais yine güzel bir iş çıkartmış gibi. Fragmanı genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim, fakat ister istemez kafamda belirli hikaye boşlukları ve soru işaretleri oluşturmadı değil. İlk sezonda güzel bir karakter gelişimi görmüştük, hatta bunun yan karakterler için uygulandığı da söylenilebilir. Ama açıkçası yan karakterlerin gelişimini bu kadar yüzeysel değil de, biraz daha detaylı halde görmemiz fena olmaz. Dizi ilk sezondaki pürüzlerine kendi kendine kılıf bulabilse de hafif göze batmıyor değildi açıkçası.  Korkular ve kötü düşünceler bir yana, umarım ilk sezondan daha iyi hale getirilmiş ve daha çok seveceğimiz bir After Life izleriz. Fragmandan izlediğim kadarıyla Ricky Gervais'in kaleminden, yine güzel bir drama barındıran kara mizah izleyeceğimizi umut ediyorum. After Life 24 Nisan'da Netflix'de yayında...

Sağlıcakla ve sinema ile kalın...
Yorum Gönderme

0 Yorumlar