Jedi Arşivleri #0 Canon ve Legends Kavramları Nedir?Star Wars günümüzün en popüler serilerinden biri fakat 43 senelik külliyata sadece filmlerden girenleri kaçırdığı bir çok şey var. Jedi Arşivleri serisinde sizlere Star Wars evreninden hikayeleri, olayları ve karakterleri anlatacağım.

Star Wars dediğim gibi çok geniş bir külliyat ve bu külliyat ikiye ayrılıyor. Canon ve Legends.

Disney 2012 senesinde Star Wars'u aldığında çizgi roman, oyunlar, diziler ve filmler Star Wars Expanded Universe adı altında tek bir devasa külliyattı. Fakat Disney Star Wars'un haklarını aldıktan ve kendi filmlerini yapacaklarını duyurduktan sonra Star Wars içinde olmasını istemedikleri ve evreni çok karıştıran şeyleri rafa kaldırmak istedi. Bu yüzden kendi evrenlerinde esas alacakları eserleri Canon olarak sınıflandırdılar. Kalan Expanded Universe eserleri ise Legends adı altında sınıflandırıldı ve ana hikayeden çıkarıldı.

Star Wars Legends içinde bir çok hikaye var. Her ne kadar şuan esas olarak kabul edilmese de oralarda okunacak, izlenecek bir çok eser var. Serimizin devamında oralara da değinmeyi düşünüyorum. Diğer yazımızda görüşmek üzere, güç sizinle olsun!

Yorum Gönderme

0 Yorumlar