Kutu... Onu Açtın ve Biz Geldik: Hellraiser Dizi Oluyor
Merhaba sayın Geek Kafe okurları. Bugün konumuz Hellraiser'ın dizi olarak çekilecek olması. Size biraz haberden bahsettikten sonra, eski seri ile ilgili ve dizinin nasıl olabileceği ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle Clive Barker gerçekten çok sevdiğim kitaplara sahip ve çok sevdiğim bir yazar. Benim için güzel nostalji diyebileceğim harika kült bir korku filminin yazarı ve yönetmeni kendisi. Hellraiser serisine Korku Filmlerinin Güzel Zamanlarından Öneriler yazısından çok kısa da olsa değinmiştik zaten. Dizi başlamadan önce filmin serilerine, evrenine ve karakterlerine dair detaylı bir inceleme yapabiliriz, fakat şimdilik sadece haber çerçevesinde küçük değerlendirmeler yapalım. 

Bildiğimiz kadarıyla HBO filmin dizi uyarlaması için hazırlıklara başlamış durumda. Dizinin pilot bölümünü: George Washington ve çok sevgili slasher katilimizi barındıran Halloween filminin 2018 uyarlamasının yönetmen koltuğunda oturan David Gordon Green yönetecek. Buradan da dizinin farklı yönetmenlerin elinden geçeceğini az çok anlamış oluyoruz, aslında bazı durumlarda bu oldukça işe yarar ve ilgi çekici olabiliyor. Mesela 9 bölümlük Animatrix maceramız tamamen farklı olmasalar da çoğunluk olarak farklı yönetmenler tarafından bizlere sunulmuştu. Gerçekten işlevsel bir deneyimdi aslında, çünkü farklı yönetmenler demek aynı zamanda farklı tatlar ve farklı bakış açıları demek. Ama ne yazık ki bu durumun birkaç yapımda işe yaraması hepsinde yarayacağı anlamına gelmez. Ayrıca bildiğimiz kadarıyla dizinin konusu Clive Barker'ın yazmış olduğu The Hellhound Hearth adlı kısa bir öyküsünden uyarlanacak. Bu arada Hellraiser sevmeseniz bile, hafif gerilim tarzı kitaplar okumayı seviyorsanız The Hellbound Hearth'ın sizlere güzel bir deneyim sunacağını söyleyebilirim. Dizi ile ilgili elimizdeki son bilgi ise senaristler ile ilgili. Dizinin senarist koltuğunda Trick r' Treat filminden tadığımız Michael Dougherty ve Heroes, Battlestar Gallactica gibi dizilerin senaristi olan Mark Verhiden isimleri oturacak. 

Hellraiser, zamanının çok güzel ve farklı bir tadı olarak izleyicilere sunulsa da, ne yazık ki Hollywood sayesinden suyu çıkartılmış bir eser. İlk film gerçekten çok tuttu hadi devam edelim düşüncesi ile son birkaç filmdir "Biz çekelim, nasıl olsa kemik bir kitlesi var onlar izler" söylemleri ile yeni Hellraiser filmleri çekip hayal kırıklıkları yaratmaktadır. Bu kadar özgün ve içinde pek çok inanıştan bir şeyler barındıran bir filmi böyle zorlama hallerde görmek insanı gerçekten üzüyor. Seriyi sevmesem bile kendisini bu hallerde görmek beni şu anda üzdüğü gibi gerçekten üzerdi açıkçası. Sonuçta bizler birer izleyiciyiz ve izlediğimiz güzel yapımların bozulması hepimizi bir nebze üzer. Son olarak değinmek istediğim bir konu daha var, o da artık firmaların farklı bir şey yapma arayışına girmesi. Evet bu genel bir durum fakat HBO son dönemlerde bir şeyleri farklılaştırmaya çalışmakta biraz daha belirgin geliyor bana. Her zaman söylediğim gibi, farklılık güzeldir ama bunu gerçekten çok iyi yapabilmek gerekiyor. Çünkü ne kadar güzel olsa da aynı zamanda çok tehlikeli, yanlış bir hatada o sevilen filmi veya diziyi izleyicinin gözünde sıfıra indirebilirsin. Açıkçası ben kült eserlerde farklılık yapılması yerine daha küçük yapımlarda bu durumun uygulanması taraftarıyım. Umarım HBO gereksiz farklılık eklemeleri yaparak veya dizi sektöründe seriyi daha sıfırdan bozarak sunmaz bize. Ve umarım uzun zaman sonra güzel bir Hellraiser izleriz.

Sağlıcakla ve sinemayla kalın...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar